3 Mayıs 2016 Salı
 Anasayfa  Site Haritası  Arama
Sınav Sonuçlarının Bildirilmesi ve Kayıt İşlemleri
 

Sınav sonuçları adayların adreslerine DGS Sınav Sonuç Belgesi ile bildirilir ve yerleşen adayları gösterir fotoğraflı Yerleşen Adaylar Listesi yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine gönderilir.

Sınav Sonuç Belgesinde adayın;

a) Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) Önlisans başarı puanı

c) Ağırlıklı önlisans başarı puanları

d) İlgili DGS puanları

e) Aday bir yükseköğretim programına yerleşmişse yerleştiği programın adı ve kodu

yer alır.

DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız ilgili öğretim yılı için geçerlidir.

DGS sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleşenlerin  kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvurmaları gerekmektedir.

Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açıköğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiç bir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

Yükseköğretim öğrencileri, kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadırlar.

 
Önceki Sayfa Başa Dön Yazıcı Uyumlu Sayfa
© ÖSYM Başkanlığı. Sitenin tamamı için bütün haklar ÖSYM'ye aittir.